82.avgust - septembar 2013

Prelistajte časopis
 


IZDVAJAMO...


Kakvog je kvaliteta voda za piće u Srbiji?

Voda koju pijemo iz česme, upozoravaju stručnjaci, nije istog kvaliteta. Žitelji Kolubarskog i Moravičkog okruga, niškog i vranjskog regiona, Zaječara i Knjaževca piju najkvalitetniju vodu. I voda u Beogradu je dobra. S lošom vodom kubure Vojvođani. Naročito Kikinđanima, preporučuje se da, zbog zagađene Tise, žeđ utole flaširanom, nikako vodom iz vodovoda.
- Razlog lošeg kvaliteta vode je neusaglašenost između prirodnog hemijskog sastava vode i načina njenog tretmana, kao na primer u Vojvodini - kaže dr Snežana Dejanović, iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Batut". - Na fizičko-hemijsku neispravnost utiču njeno poreklo, povišena koncentracija amonijaka, gvožđa, mangana, a u nekim delovima Vojvodine i arsena (posebno u Srednjobanatskom okrugu).

Intervju sa dr Mirjanom Lapčević,predsednicom Nacionalnog udruženja obolelih od reumatskih bolesti

Biološki lekovi koštaju, ali je invaliditet najskuplji

Oko milion i po ljudi u Srbiji pati od nekog oblika hroničnog reumatizma. Sa 67 hiljada obolelih od zapaljenskog reumatizma uključujući i dve hiljade dece država ne može da izdrži taj teret. Za njihovu terapiju iz republičkog budžeta izdvaja se oko 25 miliona evra. Na žalost, samo jedan odsto obolelih se leči adekvatno,biološkom terapijom, po čemu je naša zemlja na evropskom začelju.


Septembar – mesec posvećen borbi protiv Alchajmerove bolesti
Intervju sa Nadom Bašić, predsednicom Udruženja građana „Alchajmer"

Rano otkrivanje ključ za uspešno lečenje

Alchajmerova bolest je neurološki poremećaj koji dovodi do postepenog propadanja mozga, kao i do problema sa pamćenjem, svakodnevnim funkcionisanjem i ponašanjem. U većini slučajeva, od Alchajmerove bolesti obolevaju osobe preko 65 godina starosti.Koji su prvi simptomi koji ukazuju na Alchajmera?
Simptomi bolesti nastupaju postepeno tako da ni oboleli, ali ni njihove porodice, ne mogu odrediti tačan početak. Prvi simptomi su zaboravnost i blaga konfuzija, a onda slede poremećaj pamćenja, problemi oko obavljanja svakodnevnih poslova, dezorijentisanost u vremenu i prostoru, teškoće u govoru, čitanju i pisanju,kao i drugi poremećaji.


Suplementi u trudnoći i tokom laktacije

Autor:doc. dr med. sci. Ljiljana Bojović Hastreiter,specijalista kliničke farmakologije i nutricionista

Šta, kada i koliko je potrebno suplementisati da bi se zadovoljile dnevne potrebe za nutrijentima, često je pitanje trudnica i dojilja.Stručna javnost je i dalje podeljena po pitanju suplementisanja određenih vitamina i minerala osetljivoj populaciji kao što su trudnice i dojilje, ali svakako treba naglasiti da je pre svega važna pravilna i uravnotežena ishrana putem koje se obezbeđuje većina gradivnih elemenata neophodnih za pravilan razvoj ploda i zdravlje buduće majke.Preporuka je da se posavetujete sa vašim lekarom pre nego što se odlučite šta od suplemenata je potrebno vašem organizmu.
Posebno izdvajamo značaj adekvatnog snabdevanja folatima i folnom kiselinom u prevenciji nastanka defekta neuralne cevi kod fetusa, koja se formira između 4. i 5. gestacijske nedelje. Često,međutim, kod trudnica prođe vise nedelja do utvrđivanja trudnoće. Ako se suplementacija folnom kiselinom započinje u već postojećoj trudnoći, preporučuje se primena 800–1.000μg /dnevno do kraja 12. nedelje trudnoće.Veća količina folne kiseline od 1.000 μg/dnevno se ne preporučuje zbog opasnosti maskiranja deficita vitamin B12.


Alergijske reakcije na lekove

Autor:Asist. dr Janko Samardžić, specijalista kliničke farmakologije

Lekovi koji najčešće izazivaju alergijske reakcije:
Alergijska reakcija se, generalno, može javiti na bilo koji lek, lekoviti preparat ili komponentu koja se nalazi u sastavu leka,odnosno lekovitog preparata. Ipak postoje lekovi na koje se češće javljaju alergijske reakcije, kao što su nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL) i antibiotici (penicilini, cefalosporini, karbapenemi).
Simptomi i znaci alergijske reakcije na lek
Simptomi i znaci alergijske reakcije se javljaju,uobičajeno, nekoliko minuta do nekoliko sati nakon uzimanja leka i najčešće se manifestuju na koži. Naime,vrlo brzo nakon primene leka može se javiti crvenilo, otok i osip na koži. Osip je obično simetričan, zahvata veće površine tela i ne javlja se na dlanovima i tabanima.Kod nekih bolesnika alergija na lek se pojavljuje tek nakon izlaganja suncu,što se naziva fotoalergijskim efektom.Osim kože, alergija na lek može se manifestovati simptomima zahvaćenosti drugih organa: respiratornog sistema (kašalj,simptomi kijavice i dispneja), digestivnog sistema (gastritis i simptomi upale creva i jetre), urinarnog trakta, zatim nadraženost nervnog sistema i poremećaji u krvnoj slici (npr. poremećaji leukocita i trombocita). Alergijske reakcije mogu sa zahvate i više organskih sistema (serumska bolest i hipersenzitivni sindrom), a najopasniji je anafilaktički šok.