Homeopatija: zdrava pomoć za prolećne tegobe

 

Predstavljen Polinol kalendar alergija

 

U Srbiji je sezona polena ove godine počela nešto ranije nego što je uobičajeno, a trenutno od velikih alergena cvetaju breza, jasen, vrba i orah, što će u narednom periodu dovesti do velikog broja obolelih od alergijskog rinitisa, odnosno kijavice. Prema novijim ispitivanjima, procenjuje se da u našoj zemlji oko 40 odsto građana periodično oboljeva od nekog vida alergije, a od brojnih lekova koji se koriste u tim stanjima, utvrđeno je da  homeopatski preparati mogu da deluju i preventivno na simptome alergije, konstatovano je na predstavljanju Polinol kalendara alergija i edukativnog veb sajta alergijanapolen.rs, putem kojih građani mogu da dobiju mnogo više informacija o alergijama i načinima da se izbegnu, ublaže ili leče.      

„Najčešći simptomi alergijskog rinitisa su učestalo kijanje, po 10 i više puta uzastopno, zapušen nos i curenje vodenog sekreta iz nosa, svrab i crvenilo nosa i očiju, osećaj peckanja i suzenje očiju, te nadražajni kašalj i grebanje u grlu. Simptomi alergijskog rinitisa liče na prehladu, ali ako prehlada traje više od nedelju dana, a javlja se uvek u isto doba godine, najverovatnije se radi o alergijskom rinitisu.", rekao je prof. dr Branimir Nestorović, načelnik Odeljenja za pulmologiju i alergologiju, Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj ulici u Beogradu i dodao da se „alergijski rinitis javlja u bilo kom starosnom dobu, ali da najčešće počinje od 8 do 11. godine, a u 80 odsto slučajeva razvije se do 20. godine".

„Alergijski rinitis, najčešće je alergijsko oboljenje,obuhvata 15-30 odsto svetske populacije,a procenat obolelih se povećava iz dana u dan. Više od 600 miliona ljudi širom sveta pati od toga, a dve trećine pacijenata sa alergijskim rinitisom ima srednje ili teške simptome koji ih onemogućavaju u svakodnevnim aktivnostima. Statistike kažu da će do 2015. godine svaki drugi Evropljanin patiti od alergije", izjavila je Mirjana Mitrović, načelnica Službe za polen Agencije za zaštitu životne sredine. Ona je dodala da „sezona polena počinje u prvim danima februara i traje do kraja oktobra, a da je koncentracija polena u vazduhu najveća ujutru, na suvom toplom danu i slabom vetru."

„Dok klasična terapija alergijskih stanja, kao što su kortikosteroidi, deluje tako što olakšava ili potiskuje simptome bolesti kada do nje dođe, klinički je dokazano da homeopatski preparati uspevaju da spreče razvoj zapaljenja, tako da mogu da se koriste preventivno u sprečavanju simptoma alergija i do šest nedelja unapred", rekla je Marija Krivačić, homeopata, i dodala da "preparat nemačkog proizvođača homeopatskih lekova DHU (Deutsche Hoomeopathie Union), Polinol postoji gotovo 60 godina, da je u Srbiji prisutan od 2006. godine i da se odlično podnosi, pa ga mogu koristiti i deca i odrasli i stare osobe."

Originalno nastala u Nemačkoj, homeopatija je danas  razvijena i primenjuje se u celom svetu. Podrazumeva metod lečenja pri kom se koriste preparati uglavnom  biljnog i mineralnog porekla, bez sintetičkih supstanci. Zbog visokog stepena bezbednosti, homeopatske lekove mogu korsititi i deca i trudnice i doilje i osobe koje vec koriste klasične lekove.  Po broju korisnika, homeopatija zauzima drugo mesto u svetu, odmah posle kineske tradicionalne medicine, a pre klasične medicine. Homeopatski preparati za široku upotrebu (jedan on do njih je i Polinol) kombinuju najbolje iz klasične medicine i homeopatije, a najbitnije je što ih građani mogu koristiti sami, bez odlaska kod klasičnog homeopate. Svetska nedelje alergija obeležava se od 8-14. aprila, a nakon nje sledi Svetska nedelja homeopatije 14-18. aprila.