DIJABETES, RASTUĆI PROBLEM U SRBIJI


Kompanija Merck Sharp & Dohme je u sredu, 25. februara 2015. godine, organizovala radni doručak na temu: „Dijabetes, rastući problem u Srbiji". Ovom povodom, novinari su imali priliku da na temu dijabetesa razgovaraju sa prof. dr Nebojšom Lalićem, predsednikom republičke stručne komisije za prevenciju i kontrolu šećerne bolesti i prim. dr Mirjanom Lapčević, specijalistom opšte medicine iz Doma zdravlja Voždovac. Događaju su prisustvovali i predstavnici Udruženja pacijenata obolelih od dijabetesa, koji su omogućili merenje nivoa šećera u krvi svim okupljeni gostima. 

Događaj je imao za cilj da upozna javnost o rastućem javno zdravstvenom problemu koji dijabetes predstavlja u Srbiji. Nedovoljna kontrola oboljenja kod pacijenata sa dijabetesom, koja povećava zdravstvene komplikacije koje bolest prouzrokuje, kao i veća upotreba inovativne terapija u kontroli bolesti, samo su neke od tema o kojima je bilo reči na radnom doručku. 

Dijabetes je jedna od vodećih zdravstvenih i razvojnih izazova XXI veka. Istraživanje Međunarodne Dijabetes Fondacije govori da u svetu trenutno ima 285 miliona obolelih od dijabetesa, a u sledećih dvadeset godina procenjuje se dalji porast obolelih na 438 miliona. Šećerna bolest je takođe značajan razlog preuranjene smrti stanovništva. Procenjuje se da je dijabetes peti vodeći uzrok smrti u svetu, da oboleli žive pet do deset godina kraće nego osobe bez šećerne bolesti.

U Srbiji, dijabetes je peti vodeći uzrok umiranja i peti vodeći uzrok opterećenja bolestima. Institut za javno zdravlje RS procenjuje da oko 670.000 odraslog stanovništva Srbije ima dijabetes, pri čemu polovinu obolelih čini radno sposobno stanovništvo starosti od 40 do 59 godina. 

Ovom prilikom, prof. dr Nebojša Lalić, predsednik republičke stručne komisije za prevenciju i kontrolu šećerne bolesti, izjavio je: „Dijabetes je ozbiljna i podmukla bolest od koje oboljeva sve više ljudi i u svetu i kod nas. Samo intenzivnivnim pristupom, koristeći brojna sredstva koja treba da nam budu dostupna, možemo se izboriti sa ovom bolešću".

Tip 2 dijabetesa čini 90 odsto svih slučajeva dijabetesa, a prema podacima Registra za dijabetes u Srbiji, gotovo trećina novodijagnostikovanih obolelih od ovog tipa dijabetesa, već ima jednu ili više kasnih komplikacija dijabetesa kao što su bolesti srca i krvnih sudova, bubrega, nervnog sistema, oštećenje vida i sl. Usled dijagnostike ovih zdravstvenih problema, komplikacije dijabetesa, veoma su česti slučajevi hospitalizacije pacijenata u Srbiji a samim tim su i troškovi lečenja viši u odnosu na EU. Prema iskustvima zapadnih zemalja EU, uvođenje besplatne edukacije, savremenog lečenja i učestale kontrole pacijenata smanjuje se stopa smrtnosti za do 25 odsto, broj moždanog udara za do 40 odsto, a troškovi lečenja pacijenata na godišnjem nivou smanjuje za 5 odsto.




Potreba za stvaranjem međukoraka izmedju standardne terapije i insulina dovela je do uvođenja nove klase lekova tipa DPP4 2006. godine. "Ova  grupa oralnih lekova predstavlja zlatni standard u svetu od 2006. Godine, jer se pokazalo da sprečava komplikacije bolesti  i značajno smanjuje rizik pojave hipoglikemije kod pacijenata”, izjavila je tom prilikom Prim. Dr Lapčević.  

U Republici Srbiji prvi lek iz klase DPP4 inhibitora registrovan je 2007. godine, ali do današnjeg dana ovaj vid neophodne terapije nije dostupan pacijentima preko liste lekova Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Uprkos tome ovi lekovi se nalaze u farmakoterapijskom protokolu za lečenje šećerne bolesti dostupnom na internet prezentaciji RFZO, uz procenu stručne komisije da oko 10.000 pacijenata sa dijabetesom Tipa 2 čeka na ovu vrstu terapije.

Srbija je poslednja zemlja u regionu koja ne omogućava svojim pacijentima obolelim od dijabetesa Tipa 2 pristup DPP4 terapiji. Do sada su to učinile Hrvatska, Slovenija, Bugarska, Rumunija, Bosna i Hercegovina, Albanija i Crna Gora. Činjenica da su i države koje izdvajaju manje budžetskih sredstava za zdravstvo po glavi stanovnika od Srbije prepoznale značaj uvođenja ove klase lekova kao standard terapije dijabetesa Tipa 2 ukazuje na nedvosmislenu farmakoekonomsku opravdanost ove terapijske klase.